piątek, 7 grudnia 2012

Anonimowa przeglądarka: SRWare Iron vs Google Chrome



Tematyka anonimowego korzystania z Internetu przyciąga na bloga najwięcej czytelników. Dlatego też powrócę do tej kwestii. Tym razem chciałbym jednak nawiązać do przeglądarek internetowych.

Jak dowodziłem przy okazji recenzji anonimowej wyszukiwarki Duck Duck Go, koncerny takie jak Google mogą wykorzystywać informacje o naszych działaniach w sieci na różne sposoby. Często jednak zapominamy, że przeglądarki internetowe mogą w podobny sposób przechwytywać nasze prywatne dane. Tym bardziej, że za projektowaniem wyszukiwarek i przeglądarek stoją w zasadzie te same marki.

Trudno rozwodzić się na temat wyższości jednej przeglądarki nad innymi. Uważam, że wiele zależy od preferencji użytkownika oraz jego priorytetów. Jedno jest natomiast pewne: niektóre przeglądarki analizują działalność użytkownika, a to wielu internautom może nie odpowiadać. Oficjalną przyczyną pozyskiwania informacji na temat działań użytkowników jest udoskonalanie działania usług. Nie sposób się z tym nie zgodzić, nawet jeśli nie jest to jedyna przyczyna nadzorowania naszej działalności przez producentów przeglądarek internetowych. Dlatego też należy zadać sobie pytanie: na czym bardziej mi zależy? Na bezpieczeństwie moich osobistych informacji, czy też na pomocnych usługach, takich jak sugestie wyszukiwania.

Kontrast pomiędzy  zachowaniem prywatności a analizowaniem działań użytkowników widoczny jest na przykładzie dwóch wyszukiwarek: SRWare Iron oraz Google Chrome. Zasadniczą różnicą między tym oprogramowaniem jest usunięcie w przypadku „Irona” wszystkich funkcji śledzących nasze zachowania w sieci. Chrome wysyła do serwerów Google informacje o tym, jakie adresy wpisujemy w przeglądarkę, skąd i kiedy pobraliśmy program, czego wyszukujemy (w zamian otrzymujemy sugestie). Informacje na ten temat (w języku angielskim) zamieszczono na serwerze SRWare, producenta „Irona”. Analizując liczne recenzje dostępne w sieci, muszę przyznać, że przytłaczająca większość głosów wydaje się być pozytywna. Na szczególną uwagę zasługuje znacznie przyspieszone działanie przeglądarki „Iron” w porównaniu do swojego pierwowzoru. A przecież ta właśnie cecha sprawiła, że swego czasu liczne grono użytkowników zainteresowało się Google Chrome.


Przy okazji przypominam, że zalety anonimowego wyszukiwania i działania w Internecie opisałem we wpisie na temat wyszukiwarki Duck Duck Go.

1 komentarz:

  1. Skuteczną i efektywną formą promowania się w internecie jest stworzenie strony internetowej/sklepu w internecie oraz ich pozycjonowanie. Dobrze zbudowana strona od podstaw oraz jej prawidłowe pozycjonowanie są kluczem do tego, aby zaistnieć w sieci i być możliwym do wyszukania na pierwszych stronach przez zainteresowanych użytkowników oraz potencjalnych klientów.

    Zapraszam na [url]https://premiumdigital.pl[/url].

    Prowadzimy szeroko pojęte działania marketingu online w Łodzi. Naszą specjalnością jest tworzenie stron internetowych oraz ich pozycjonowanie.
    Posiadamy jeszcze szereg dodatkowych usług reklamowych takich jak:
    - projektowanie graficzne,
    - opieka nad stornami www,
    - prowadzenie kampanii w social mediach,
    - prowadzenie blogów,
    - content marketing,
    - marketing szeptany.

    Staramy się dostarczać naszym klientom kompleksową obsługę pod kątem działań w internecie. Jesteśmy prężnie rozwijającym się zespołem, w którym wciąż przybywa nowych osób. Nie boimy się wyzwań i jesteśmy nastawieni na rozwój i działanie.

    OdpowiedzUsuń